AB Lastik Etiketi
AB Lastik Etiketi nedir?
Yakıt tasarrufu, ıslak zeminde yol tutuşu ve yuvarlanma gürültüsü hakkında standardize edilmiş bilgi sağlamak amacıyla, Avrupa Birliği tüm yeni lastiklerde uygulanmak üzere zorunlu bir etiket uygulaması başlatıyor. Kasım 2012 itibariyle Avrupa’da satılan tüm ilgili yeni lastikler bu AB etiketini taşımak zorundadırlar. Etiket son kullanıcıya yeni lastik seçimi yaparken yardımcı olmak üzere bazı hayati bilgiler içeriyor. (Binek araç lastikleri örnek alınarak aşağıda açıklanmıştır.
Etiket nasıl okunmalı?
 
  Yakıt Tasarrufu
  Dönme Direnci ve buna bağlı yakıt tasarrufu.

A en iyi değerlendirmedir, D sınıfı devre dışıdır
 
  1222/2009- C1, C2 ya da C3 yönetmeliği ile ilgil uyarı
 

Islak Zeminde Yol Tutuşu
(Fren Performansı)

A en iyi değerlendirmedir.
 

Gürültü
(Dış Gürültü Emisyonu)

Tüm lastikler gürültü üst sınırına uymak zorundadır; ne kadar az siyah çizgi varsa lastiklerin gürültüsü o kadar az demektir.
Yakıt Tasarrufu
Yakıt tasarrufu esasen araca ve yol şartlarına bağlıdır. A sınıfı lastikle G sınıfı lastık kıyaslandığında aracın tüm donanımında %7,5 oranında aşınma azalımı mümkündür. Ticari taşıtlarda bu oran daha yüksek olabilir.
Örneğin (Hususi araç lastikleri)
06,6 Litrelik bir yakıt tüketimde 100 km daha fazla (D sınıfı hariç.)
A'dan (en fazla tasarruf) 
G'ye kadar (en az tasarruf)
Islak Zeminde Yol Tutuşu (Fren Performansı)
Islak zeminde yol tutuşu kritik bir güvenlik özelliğidir. Lastiğin aracı ıslak zeminde hızlı bir şekilde durdurma yeteneği ile ilgilidir ve fren mesafesi cinsinden ifade edilir. Tam fren durumunda durma mesafesi A sınfı lastiğe sahip aracın tüm donanımında G sınfı lastiğe kıyasla % 30'a kadar kısalabilir. %80 hıza sahip normal bir araçta orta derecede uygun bir yol üzerinde durma mesafesi 18 metreye kadar kısalabilir. Örneğin (otomobil lastiği)
Durma mesafesi 80 > 0 km
(D ve G sınıfı devre dışıdır.)
F sınfından (en uzun durma mesafesi)
A sınıfına kadar(en kısa durma mesafesi)
Gürültü (Dış Gürültü Emisyonu)
Bu lastik tarafından üretilen dış gürültüdür ve desibel cinsinden ölçülür. Etikette ne kadar çok siyah çubuk gösteriliyorsa lastik o kadar gürültülüdür.
Üç siyah çigi şeklindeki sembol, lastiklerin harici dönme gürültüsü 2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği-sınır değerine uygun olduğu anlamına gelir.
İki siyah çizgi, lastiğin harici dönme gürültüsü 2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği- sınır değerine uygun olduğunu ya da 3 dB' nin altına kadar indiğini gösterir.
Bir siyah çizgi, lastiğin harici dönme gürültüsü 2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği-sınır değerinin 3dB'den daha gerisinde olduğunu gösterir.
SSL SertificationTelif hakkı © 2001-2014, Üstündağ Lastik İthalat ve Tic. A.Ş.
Grapixel